KONCERT: Nikola Vranjković (27. 02. 2016, Zrenjanin)
Posle nekih 7-8 godina, ponovo sam putovao vozom za Zrenjanin! Iako sam tokom devedesetih i kasnije redovno koristio vozove za svoj prevoz do Pančeva, Beograda, Zrenjanina, Novog Sada pa čak i do Subotice, minulih desetak godina vozovi su postali veoma nepouzdan prevoz (u nekim periodima nisu kroz Kovačicu ni saobraćali) pa smo vremenom svi morali da se preorijentišemo na druge vidove prevoza. Ali, evo, konačno su Železnice Srbije preuzele one nove ruske vozove iz onog dugo i često pominjanog ruskog kredita i dale ih u promet i na ove naše pruge ovde u južnom Banatu (koji je inače u SFRJ bio region sa najrazvijenijom željezničkom mrežom). Nažalost, vozovi koji su prelepi, topli, čisti i uredni na ovim devastiranim prugama retko idu preko 40 km/h pa je recimo put do Zrenjanina i sa novim vozom dug sat i dvadeset minuta. Ali, ovi vozovi bar idu u minut na vreme, jeftini su i putovanje njima je veoma prijatno i lepo.
Nikola i njegov prateći bend su počeli svoj nastup oko 23:40 i to pesmom Za životom il' za sudbinom. Baš jako otvaranje i zaista moćan novi sastav muzičara oko Vranjkovića, naročito novi gitarista - Danilo Nikodinovski iz grupe Consecration - koji je uspešno dodao jednu lepu novu dimenziju ukupnom zvuku gitara na pesmaama - atmosferičan, veoma procesuiran i nekad kreiran uz upotrebu e-bow pomagala. Ipak, novi sastav pratećih muzičara oko Nikole zapravo najviše dokazuje koliko je Vranjković stoprocentni mastermind i da je on taj koji određuje kako će šta da zvuči (učinilo mi se par puta, da je mladić - Ivan Mihajlović, ako se ne varam - koji je ove večeri svirao bas gitaru neke od pesama svirao prema beleškama sa papira i svirao je bez greške - perfektno). Mada zanimljivo je naglasiti da novi gitarista svira sve ili bar većinu solaža koje je donedavno svirao Nikola (njegova gitara je čak i nešto tiša u miksu na bini). Slede pesme Fotelja, Zadrži svoj dah pa Sve što mogu reći, Čarobni akord i Raskorak. Dakle jasno je bilo da fanovi neće biti razočarani i da se ređaju favoriti. Nikola nije puno pričao između pesama, u prvom delu koncerta je objasnio kako bendovi nisu imali kompletnu tonsku probu jer je pozorišna predstava u sali ispod kluba trajala rekordno dugo i nisu mogli ništa da rade dok se ova ne završi. Ali kao što rekoh, zvuk je zaslugom tonca - i uz nešto domunđavanja sa Vranjkovićem - tako bio odličan. Onda je Nikola uzeo akustičnu gitaru i bend nastavlja sa pesmama sa njegovih solo albuma - Plovni put, Gusari i Sretenje. Onda idu dve sasvim nove pesme - Praskozorje i Fototapet - koje još nisu sasvim zaživele (čak je i NIkola pevao uz pomoć teksta na papirima) ali je svakako super čuti ih uživo. Onda je išla Nagrada za strah pa da bi ipak vratio publiku na siguran teren, bend kreće da svira pesme koje predstavljaju vrhunac večeri - Protiv sebe, Trenje, Majdan (svi muzičari koji su dotad sedeli ustaju posle ove pesme) i Andrej. Završni deo koncerta je posvećen pesmama 2000 i kusur godina, Težak slučaj pakla, Bunar želja.
Za sam kraj, uz napomenu da je ove godine jedan jubilej - 20 godina od izlaska albuma Godina sirotinjeske zabave, momci sviraju SDSS i Dan koji nikad nije došao. Inače, osim pomenutih muzičara, sa Nikolom su ove večeri svirali i bubnjar Vladan Božilović i klavijaturista/gitarista Ivan Zoranović koji je uz to pevao i prateće vokale. Koncert je završen nešto posle 2 sata iza ponoći i nije bilo bisa. Ali i bez bisa, ako neko ima profesionalan odnos prema svom poslu - onda je to na srpskoj rock and roll sceni Nikola Vranjković. Izuzetno visok - umetnički i ali produkcioni - nivo koji ovaj čovek konstantno već više od dvadeset godina održava bi mogao/morao da bude uzor ne samo za muzičare nego i za sve druge ljude koji se profesionalno bave kreativnim radom u Srbiji. Karte za ulaz na dan koncerta su se prodavale po ceni od 600 dinara i Nikola i momci oko njega su odradili posao za do poslednjeg dinara! I fora je u tome što sa Vranjkovićem uvek znaš šta ćeš dobiti, čak i ako nisi fan dobro je videti i proceniti koliko je visok stepen posvećenosti svirci, zvuku, izrazu na koncertima ovog muzičara. Ako ste u prilici, nemojte ih propustiti, ako vam je iole stalo ne samo do srpskog rock and rolla nego uopšte do kulture kod nas ...